Odwiedzamy Berlin: Wieża Telewizyjna

05.10.2016 1 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Materiały promocyjne

Z pewnością większość z nas była co najmniej raz w stolicy Niemiec. Powody? Dla jednych fakt, że jest to największe sąsiednie miasto w naszym obrębie, dla drugich po prostu szał zakupowy, a dla jeszcze innych powodem jest duża ilość atrakcji. W październiku przedstawiamy jeden z najbardziej znanych symboli turystycznych Berlina – wieżę telewizyjną. Kto był w Berlinie, ten ją widział. Nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Nic dziwnego, gdyż berlińska wieża telewizyjna licząca łącznie 368 metrów wysokości…

 


Berliner Fernsehturm, czyli wieża telewizyjna stojąca na zachód od Alexanderplatz w berlińskiej dzielnicy Mitte. Została zbudowana w latach 1965–1969 na terenie Berlina Wschodniego w NRD. Oddana do użytku w październiku 1969. Jest to najwyższa budowla w Niemczech i druga co do wysokości na obszarze Unii Europejskiej. Ze względu na położenie w pobliżu Alexanderplatz jest czasem nazywana Wieżą Alexa.

 


Pierwotna wysokość wieży wynosiła 365 metrów, ale w roku 1997 zainstalowano nową antenę i obecnie wieża mierzy 368 metrów. Wewnątrz kuli, na wysokości 203,8 metra nad ziemią, znajduje się punkt widokowy. Nad punktem, na wysokości 207,5 metra, położona jest restauracja z obrotowym pierścieniem, na którym umieszczone są stolik. Jesteście ciekawi jak długo zajmuje pełny obrót pierścienia wokół osi? Pół godziny!

 


Wysoko energetyczne nadajniki usytuowane na maszcie wieży emitują sygnał 21 stacji radiowych i 9 telewizyjnych, swoim zasięgiem obejmując całą Brandenburgię. W sprzyjających warunkach fale docierają na obszary oddalone nawet o 500 km, w tym do Polski.

 


Co można zobaczyć z wieży telewizyjnej? Można między innymi dostrzec Reichstag (budynek parlamentu), Bramy Brandenburskiej, Dworzec Główny, a także Stadion Olimpijski, Wyspa Muzeów i Potsdamer Platz.

 


Dla turystów dostępne są dwa poziomy: taras widokowy na wysokości 203 metrów oraz będąca w ciągłym ruchu obrotowym restauracja na poziomie 207 metrów. Z obydwu pięter roztacza się wspaniały panoramiczny widok na Berlin i okolicę. Przejazd windą trwa niespełna 40 sekund.

 


Do Berlina przybywają miliony turystów, a wieża telewizyjna jest jedną z najpopularniejszych atrakcji tego miasta. Obecnie wieża symbolicznie „należy” do wszystkich Niemców. Rocznie odwiedza ją ponad 1,2 mln osób. Właśnie ze względu na dużą liczbę gości, warto zarezerwować bilet wstępu zdecydowanie wcześniej.

 

 

Cennik:
Drośli - €13.00
Dzieci (4-16 lat) - €8.50
Dzieci (0-3 lat) - bezpłatnie

 

Godziny otwarcia:
marzec-październik od 9.00 do 24.00
listopad-luty od 10.00 do 24.00

 


TV Turm Alexanderplatz
Panorama­straße 1A
D-10178 Berlin
www.tv-turm.de

 

Komentarze

Komentarze

Bartek wolosz
12:21 01.04.2019
Ogulnie to beka chcdze rocprzymiwrx rodzin w warszaiw3 i chce tam jechac szybxiutko nie moge sie doxzekac ogar niiasz xFsss
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.