Filharmonia
Filharmonia -

 

 

PIANOFORTE 2018/2019
Czwórki Beethovena
koncert symfoniczny
01.03.2019,start.19


W przypadku twórczości Beethovena, którego każda kolejna wielka kompozycja wnosiła jakieś innowacyjne rozwiązania dla danego gatunku, można po prostu rzucić kośćmi, by wybrać utwór wart wysłuchania. Przed nami w programie zatem „czwarty” i „czwarta” – IV koncert fortepianowy G-dur op. 58 oraz IV symfonia B-dur op. 60.

 

Obie kompozycje powstały w podobnym czasie i miały swoją premierę podczas jednego wieczoru – w marcu 1807 roku na prywatnym koncercie w domu księcia Josepha Franza von Lobkowitza.


-------------------------------------------------------

 

ESPRESSIVO 2018/2019
Paweł Kaczmarczyk Trio | Vars & Kaper Deconstruction
koncert jazzowy
04.03.2019,start.19


Projekt Vars and Kaper DeconstructiON Pawła Kaczmarczyka, pianisty i kompozytora, lidera Trio, opiera się na twórczości dwóch wielkich polskich kompozytorów XX wieku: Henryka Warsa i Bronisława Kapera, którzy sławę zdobyli za oceanem – jako twórcy muzyki filmowej w Hollywood.

 

Kaper jako pierwszy Polak otrzymał Oscara (za muzykę do filmu „Lili” z 1953 roku). Henryk Wars zasłynął przed II wojną światową jako kompozytor licznych przebojów, pisanych także do filmów, m.in. „Ach, jak przyjemnie”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.


-------------------------------------------------------

 

RUBATO 2018/2019
Albański Chór Izopolifoniczny (Albania)
koncert tradycyjny
05.03.2019,start.19


Zespół Albanian Iso-polyphonic Choir to reprezentant wpisanego w 2005 roku przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości tradycji polifonicznego śpiewu z Albanii. Występująca w różnych formach zespołowych w praktycznie każdym miasteczku w tym kraju.

 

Przedrostek „izo" odnosi się do drona towarzyszącego śpiewaniu i jest praktykowana głównie przez mężczyzn podczas wydarzeń towarzyskich (wesela, święta zbiorów, pogrzeby, uroczystości religijne, festiwale). W oczach artystów to złożone i wywołujące trans dźwięki, objawiające się mocą ludzkiego głosu, niosące emocjonalną wagę stuleci dumy, biedy i ucisku.


-------------------------------------------------------

 

SOUNDLAB 2018/2019
Strawiński | Lab 6: El-recomposition
koncert elektroniczny
07.03.2019,start.19


Po słynne dzieło Strawińskiego sięgnął też młody brytyjski kompozytor i twórca muzyki elektronicznej Joe Snape razem z orkiestrą Junge Norddeutsche Philharmonie pod dyrekcją Christopha Altstaedta. Muzycy postanowili pokazać dalszą część opowieści, w zakończeniu której na dachu teatrzyku ukazuje się duch Pietruszki.

 

Połączyli oni dźwięk orkiestry symfonicznej z live electronics, a bardziej tradycyjne brzmienia ze współczesnym beatem, pozwalając po prostu dalej tańczyć niespokojnemu duchowi kukiełki.


-------------------------------------------------------

 

VIRTUOSO 2018/2019
Bashmet | Schnittke | Rachmaninow
koncert symfoniczny
08.03.2019,start.19


Koncert altówkowy Alfreda Schnittkego z 1985 roku stanowi czołowy przykład nowego nurtu w twórczości kompozytora – polistylizmu – który jest pewną odpowiedzią radzieckich twórców na panujący w zachodniej Europie postmodernizm.

 

Można w nim zatem usłyszeć echa marsza, odległej romantycznej kantyleny czy walca. Utwór, napisany dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych altowiolistów Yuria Bashmeta, przytłacza jednak przede wszystkim skomplikowaną dysonansową harmonią i atmosferą grobowej powagi.


-------------------------------------------------------

 

PIANOFORTE 2018/2019
Laureaci konkursów | Dmitry Masleev
recital
13.03.2019,start.19


Ludwig van Beethoven - Sonata fortepianowa nr 12 As-dur op. 26
Piotr Czajkowski - 18 Morceaux op.72 - wybór utworów
Fryderyk Chopin - Nokturn b-moll op. 9 nr 1
Fryderyk Chopin - Polonez As-dur op. 53
Fryderyk Chopin - Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Carl Filtsch - Impromptu nr 2 h-moll
Ferenc Liszt - Rapsodia hiszpańska S. 254


-------------------------------------------------------

 

DECISO 2018/2019
Staatskapelle Weimar | Karabits
koncert symfoniczny
15.03.2019,start.19


Artyści: Staatskapelle Weimar, Ragnhild Hemsing – skrzypce,Kirill Karabits – dyrygent.
Utwory: Ferenc Liszt - Tasso, Lamento e trionfo - poemat symfoniczny, Max Bruch - Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26, Richard Strauss - Poemat symfoniczny „Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała” op. 28, Richard Strauss - Śmierć i wyzwolenie op. 24.


-------------------------------------------------------

 

BRILLANTE 2018/2019
Anna Jurksztowicz | Krzesimir Dębski
koncert
17.03.2019,start.19


Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa pochodząca ze Szczecina. Jako solistka debiutowała w 1985 roku na 22. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zdobyła pierwsze miejsce. Krzesimir Dębski – kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer.

 

Studiował kompozycję i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Obecnie skupia się na twórczości kompozytorskiej. Największą popularność przyniosła mu muzyka do filmów, m.in. „Ogniem i mieczem”, „Syberiada 1920”, „Bitwa warszawska”, „Magiczne drzewo”.


-------------------------------------------------------

 

INTERMEZZO 2018/2019
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego Szczecin 2018
koncert kameralny
19.03.2019,start.19


Laureaci IX Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego, który odbył się w dniach 01-05.03.2018 r. w Szczecinie zmierzą się w swoistym muzycznym pojedynku. Artyści: Michał Kram – perkusja, Szymon Leszkiewicz – perkusja.


-------------------------------------------------------

 

VIRTUOSO 2018/2019
Waarts gra Prokofiewa
koncert symfoniczny
22.03.2019,start.19
Muzyka XX wieku zwykle kojarzy się większości melomanów z eksperymentem, atonalnością, awangardą – twórczością wykraczającą poza ramy tradycyjnej kompozycji.

 

Tymczasem pierwsza połowa ubiegłego stulecia to jeszcze czas działalności późnych romantyków, a także epoka neoklasycyzmu – nowego nurtu, jednak szeroko czerpiącego z czasów wcześniejszych – klasycyzmu, a nawet baroku. Do tego nurtu oraz do klasycznych form (wariacje, koncert solowy, symfonia) nawiązują też trzy kompozycje wieczoru.


-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO 2018/2019
Mahler 2
koncert symfoniczny
29.03.2019,start.19


Podtytuł II symfonii c-moll Gustava Mahlera – „Zmartwychwstanie” (Auferstehung) – przywodzić może skojarzenia ze Świętami Wielkanocy, jednak to nie inspiracje religijne stały się powodem powstania dzieła. Temat symfonii zrodził się w myśli twórcy po wysłuchaniu hymnu „Die Auferstehung” Friedricha Gottloba Klopstocka podczas uroczystości żałobnych wielkiego dyrygenta i przyjaciela kompozytora Hansa von Bülowa.

 

Fragmenty tego tekstu Mahler umieścił w finałowym ogniwie symfonii. Program, opracowywany kilkakrotnie przez kompozytora, nawiązuje do osobistych rozważań muzyka na temat życia po śmierci.


-------------------------------------------------------

 

MISTERIOSO 2018/2019
Buxtehude | Membra Jesu Nostri
koncert muzyki dawnej
31.03.2019,start.19


W warstwie muzycznej wszystkie kantaty zostały zbudowane w podobny sposób – rozpoczyna je instrumentalny wstęp (Sonata), po którym następuje wokalno-instrumentalne concerto zazwyczaj w obsadzie pięciogłosowej (SSATB), a następnie trzy solowe arie zakończone powrotem concerto.

 

Głosom towarzyszy dwoje skrzypiec z basso continuo – wyjątkiem jest część „Ad cor” (Do serca), w której pojawia się zespół pięciu viol da gamba.